16 lis 2018

ŚNIADANIE DAJE MOC


8 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Grybowie obchodziła wraz z innymi szkołami w całej Polsce Dzień Śniadanie Daje Moc, obchodzony w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, gdyż daje nam energię do działania. Szczególnie ważne jest aby dzieci uświadomiły sobie jak bardzo praca ich mózgu zależy od dawki energii dostarczanej podczas zjadanego śniadania. Dzieci, które przed wyjściem do szkoły zjadają pełnowartościowe śniadanie lepiej się koncentrują podczas lekcji, mają więcej energii i siły do zabawy. Program edukacyjny „Śniadanie daje Moc” kładzie duży nacisk na przekazywanie uczniom informacji na temat zdrowego odżywiania, podkreślając ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu, zwłaszcza w okresie dorastania, kiedy organizm potrzebuje bardzo dużo energii.
W „Jedynce” obchody Dnia „Śniadanie daje Moc” przygotowały p. Anna Romanek z klasą 6c, p. Alina Polańska z klasą 5b oaz p. Małgorzata Święs z klasą 3b. Klasy 5b i 6c przygotowały zdrowe i pożywne kanapki, klasa 3b przyniosła warzywa i owoce. Na krótką pogadankę prowadzoną przez p. Alinę Polańską została również zaproszona klasa 3a wraz z wychowawcą p. Barbarą Kala. Dzieci  zgodnie przyznały, że śniadanie musi być nie tylko zdrowe ale i smaczne. Później wszyscy z apetytem spożywali przygotowane przez siebie śniadania. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Tekst: Alina Polańska
Foto: Anna Romanek

WAWEL SIEDZIBA KRÓLEWSKA - PROJEKT GIMNAZJALNY


W dniu 6 listopada 2018 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, w ramach projektu gimnazjalnego – „Wawel siedziba królewska”. Wzięło w niej udział dziesięciu gimnazjalistów z kl. IIIa i IIIb.
Uczniowie wyjechali z Grybowa pociągiem. W Krakowie z dworca wyruszyli dawnym Traktem Królewskim w kierunku Wawelu. Od Barbakanu skierowali się do Bramy Floriańskiej. Po drodze zatrzymali się w muzeum - „Domu Jana Matejki”, gdzie słynny malarz tworzył i mieszkał z rodziną. Uczniów zaciekawiły pamiątki, przedmioty codziennego użytku, rekwizyty i prace prezentujące wszystkie fazy twórczości artysty.
Następnie udali się w kierunku Rynku Głównego, gdzie z wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewał hejnał. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się trębaczowi, po czym udali się do Kościoła Mariackiego. Zmierzając w stronę Wawelu gimnazjaliści obejrzeli Sukiennice. Wreszcie ukazało się wawelskie wzgórze. Uczniowie weszli na dziedziniec, skąd udali się zwiedzać „Reprezentacyjne Komnaty i Prywatne Apartamenty Królewskie”, potem w podziemiach zobaczyli „Wawel Zaginiony”.
W dalszej kolejności wzrok przyciągnęła Katedra Wawelska, a szczególnie jedna z wielu kaplic - Zygmuntowska ze złotą kopułą. W blaskach słońca wyglądała na prawdziwą „perłę polskiego renesansu”.
Szczególną uwagę uczniów przechadzających się po Katedrze zwrócił sarkofag Kazimierza Wielkiego, Krypta Wieszczów i Ołtarz Główny - koronacyjny. Na wieży katedralnej podziwiali Dzwon Zygmunta, co więcej jak tradycja nakazuje, każdy chciał dotknąć serca lewą ręką.
Po zejściu do podziemi uczniowie zobaczyli Groby Królewskie- nekropolie polskich królów i wielkich Polaków. Większość znajdujących się tam trumien i sarkofagów królewskich to prawdziwe arcydzieła sztuki. W krypcie w odświeżonym sarkofagu oczekiwał na Święto  Niepodległości marszałek Józef Piłsudski. Przy wyjściu uczniowie zobaczyli również sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich.
Zauroczeni pięknem wawelskim poszli nad Wisłę, spojrzeć na Smoka wawelskiego. Potem udali się na spacer wokół Wawelu, opasanego białym wapiennym murem, wzmocnionego ceglanymi bastionami, wydającego skrywać jakieś tajemnice. Jest niedostępny, lecz kusi przepychem form.
W drodze powrotnej skierowali się uliczkami w stronę Rynku Głównego. Skąpany w promieniach słońca Kraków, przystrojony w barwy narodowe dostojnie oczekiwał na zbliżające się obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Późnym popołudniem uczniowie udali się na dworzec, by pociągiem powrócić do Grybowa.
W czasie projektu gimnazjaliści wcielili się w rolę reporterów, wykonywali zlecone zadania, robili fotografie, notatki i różne zapiski. Z wiadomych powodów nie pozwala się jednak na fotografowanie komnat oraz katedry.
Polecamy i zachęcamy innych, by pojechali na taką wycieczkę. Co więcej w listopadzie wstęp na Wawel jest bezpłatny.


Tekst i fotografie: Janina Skraba