16 lis 2018

WAWEL SIEDZIBA KRÓLEWSKA - PROJEKT GIMNAZJALNY


W dniu 6 listopada 2018 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, w ramach projektu gimnazjalnego – „Wawel siedziba królewska”. Wzięło w niej udział dziesięciu gimnazjalistów z kl. IIIa i IIIb.
Uczniowie wyjechali z Grybowa pociągiem. W Krakowie z dworca wyruszyli dawnym Traktem Królewskim w kierunku Wawelu. Od Barbakanu skierowali się do Bramy Floriańskiej. Po drodze zatrzymali się w muzeum - „Domu Jana Matejki”, gdzie słynny malarz tworzył i mieszkał z rodziną. Uczniów zaciekawiły pamiątki, przedmioty codziennego użytku, rekwizyty i prace prezentujące wszystkie fazy twórczości artysty.
Następnie udali się w kierunku Rynku Głównego, gdzie z wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewał hejnał. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się trębaczowi, po czym udali się do Kościoła Mariackiego. Zmierzając w stronę Wawelu gimnazjaliści obejrzeli Sukiennice. Wreszcie ukazało się wawelskie wzgórze. Uczniowie weszli na dziedziniec, skąd udali się zwiedzać „Reprezentacyjne Komnaty i Prywatne Apartamenty Królewskie”, potem w podziemiach zobaczyli „Wawel Zaginiony”.
W dalszej kolejności wzrok przyciągnęła Katedra Wawelska, a szczególnie jedna z wielu kaplic - Zygmuntowska ze złotą kopułą. W blaskach słońca wyglądała na prawdziwą „perłę polskiego renesansu”.
Szczególną uwagę uczniów przechadzających się po Katedrze zwrócił sarkofag Kazimierza Wielkiego, Krypta Wieszczów i Ołtarz Główny - koronacyjny. Na wieży katedralnej podziwiali Dzwon Zygmunta, co więcej jak tradycja nakazuje, każdy chciał dotknąć serca lewą ręką.
Po zejściu do podziemi uczniowie zobaczyli Groby Królewskie- nekropolie polskich królów i wielkich Polaków. Większość znajdujących się tam trumien i sarkofagów królewskich to prawdziwe arcydzieła sztuki. W krypcie w odświeżonym sarkofagu oczekiwał na Święto  Niepodległości marszałek Józef Piłsudski. Przy wyjściu uczniowie zobaczyli również sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich.
Zauroczeni pięknem wawelskim poszli nad Wisłę, spojrzeć na Smoka wawelskiego. Potem udali się na spacer wokół Wawelu, opasanego białym wapiennym murem, wzmocnionego ceglanymi bastionami, wydającego skrywać jakieś tajemnice. Jest niedostępny, lecz kusi przepychem form.
W drodze powrotnej skierowali się uliczkami w stronę Rynku Głównego. Skąpany w promieniach słońca Kraków, przystrojony w barwy narodowe dostojnie oczekiwał na zbliżające się obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Późnym popołudniem uczniowie udali się na dworzec, by pociągiem powrócić do Grybowa.
W czasie projektu gimnazjaliści wcielili się w rolę reporterów, wykonywali zlecone zadania, robili fotografie, notatki i różne zapiski. Z wiadomych powodów nie pozwala się jednak na fotografowanie komnat oraz katedry.
Polecamy i zachęcamy innych, by pojechali na taką wycieczkę. Co więcej w listopadzie wstęp na Wawel jest bezpłatny.


Tekst i fotografie: Janina Skraba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swój komentarz