22 kwi 2016

NASI MALI EKOLODZY Z KLASY 0CTup, Tup ... idzie Wiosna,
idzie do nas świeża,
Zielona i radosna ...

No właśnie pytanie... czy zielona i radosna? 

Niedawno jeszcze puszysta śniegowa pierzynka otulała przyrodę. Było biało, czysto i mroźnie. Śnieg stopniał a naszym oczom ukazały się pierwsze wiosenne kwiaty, nieśmiało wzrastające kępki trawy i... mnóstwo śmieci zalęgających w najbliższym otoczeniu. Naszym uczniom nie spodobała się  taka wizja wiosny... szarej,  brudnej i śmierdzącej. W minionym tygodniu zerówkowicze rozmawiali na temat segregacji śmieci, sposobu ich przetwarzania oraz ochrony przyrody zarówno roślin jak i zwierząt.  Kształtowali w sobie postawę ekologiczną i utrwalali zdobyte już w tamtym roku  wiadomości podczas realizacji projektu  Czyste powietrze – Zdrowi mieszkańcy. Najpierw stworzyli w klasie swoje własne wysypisko śmieci. Następnie uświadomili sobie jak dużo odpadów produkuje człowiek. Po omówieniu materiałów, z których śmieci były wykonane nadeszła chwila  ekspresowej segregacji. Smerfy poradziły sobie na szóstkę. Raz dwa sprawnie uporały się  ze stertą odpadów i nastąpiła długo wyczekiwana chwila... tworzenie Śmieciostworka.

Uśmiech na twarzach dzieci po odbytych zajęciach... bezcenne. 

Jak przebiegały zajęcia można zobaczyć w galerii

Foto i tekst: Barbara Żwirecka - Krok

LEKKIE ZWIEWNE I ZALOTNE… KAPELUSZE PANI WIOSNY

Czym jest Pani Wiosna? To zielone trawy skrzące się w promieniach Słońca od kropel perlistej rosy. To mlecznobiałe mgły snujące się porankiem po okolicznych wzgórzach i kwieciste łąki ożywiane trzepotem motylich skrzydeł. Spoglądając przez domowe okna, zapewne wszyscy stwierdzą, że to prawda… lecz jest coś jeszcze. Zaglądając do naszej galerii zobaczycie, że wiosna to również fantazyjne kapelusze, jakie uczniowie klasy 1a wykonali pod okiem wychowawczyni Pani Anny Maślak.
Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądały efekty pracy naszych pierwszaków, zapraszamy do galerii.

Foto: Anna Maślak
Tekst: Michał Moskalewicz

GMINNY KONKURS PRZYRODNICZY I KONKURS PLASTYCZNY - ZAPOWIEDŹ

Przez kilka ostatnich dni na łamach naszego blogu panowała cisza, lecz ten chwilowy przestój jest poniekąd zaprzeczeniem tego, co się dzieje przy Szkolnej 1. Od zeszłego tygodnia trwały bowiem gorączkowe przygotowania do konkursu plastycznego i przyrodniczego. Organizatorzy uwijali się jak w ukropie by wszystko było zapięte na ostatni guzik, właśnie dziś, w piątek, kiedy to w Jedynce toczy się zacięta rywalizacja między uczniami z całej grybowskiej gminy. Parę godzin konkursu to raptem wierzchołek góry lodowej wznoszący się na podwalinach wielogodzinnej pracy. Za nim otrzymamy ostateczne wyniki dzisiejszych zmagań, postanowiliśmy zaprezentować Wam galerię z pracami zgłoszonymi do konkursu plastycznego.
Ponad to, oprócz przedweekendowych zmagań, opiszemy Wam, jak minął tydzień Małym ekologom z klasy 0c oraz opublikujemy  "kapeluszową galerię" z 1a.
Już teraz zapraszamy naszych czytelników do "Wędrówki po polskich górach", a także do uaktualnionej galerii z opisywanej u nas Akcji Miś.

Foto: Anna Maślak
Tekst: Michał Moskalewicz