22 cze 2016

JEDYNKA NA DZIKIM ZACHODZIE JESZCZE RAZ...

Już wspominaliśmy na naszym blogu o wojażach, jakie uczniowie klasy 2b, pod przewodnictwem wychowawczyni Pani Beaty Warzyckiej odbyli do indiańskiej wioski w podtarnowskiej Zalasowej. Dziś prezentujemy Wam obszerną galerię z kolejnej wycieczki, również do "indiańskiego rezerwatu". Tym razem kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej przyswajali sobie uczniowie z klasy 1a wraz z wychowawczynią Panią Anna Maślak.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania barwnej fotorelacji, w której sami przekonacie się, że Indianie nie są groźni ;-)

Foto: Anna Maślak
Tekst: Michał Moskalewicz

WIDZISZ – SŁYSZYSZ – CZUJESZ - REAGUJESZ!!!

Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” od wielu lat cieszy się powodzeniem wśród uczniów SP nr 1 w Grybowie. Dlatego oprócz lekcji prowadzonych w ciągu roku szkolnego dla klas młodszych,   zajęcia z   pierwszej pomocy zorganizowano  z okazji Dnia Dziecka.
Aby wiedza na temat pierwszej pomocy trafiała do coraz szerszego grona odbiorców, aby aktywizować kapitał ludzki  Anna Maślak i Katarzyna Oracz zorganizowały   zajęcia  dla społeczności Jedynki.  
   Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. W klasach młodszych program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Obejmuje on : 
• Bezpieczeństwo;
• Sprawdzanie przytomności;
• Wzywanie pomocy;
• Sprawdzenie oddechu;
• Ułożenie nieprzytomnego w pozycji bocznej;
• Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej;
• Łańcuch przeżycia.

Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
 W Dniu Dziecka  wszyscy chętni mieli okazję utrwalić nawyki związane z pierwszą pomocą.

Tekst i foto: Anna Maślak