3 lis 2015

DUSICKI, DZIADY, ZADUSZKI... KLASY 0C I 0A Z WIZYTĄ NA CMENTARZU

W poniedziałek, 2 listopada uczniowie klasy 0c oraz 0a, wraz z wychowawczyniami; Panią Barbarą Żwirecką - Krok i Panią Edytą Kowacz odwiedzili grybowski cmentarz. W ten sposób uczcili popularne Zaduszki. Nasi sąsiedzi z za południowej grani Tatr napisaliby "Dusicki", a mieszkańcy Białorusi... - "Dziady". To ostatnie określenie naszym najmłodszym zapewne kiedyś zapadnie w pamięć za sprawą pani od języka polskiego, w starszych klasach :-)
Tego roku zerówkowiczom pogoda wyjątkowo dopisała i mimo listopadowego chłodu, mieli okazję zapalić znicze w pełnym blasku jesiennego Słońca. Nie wszyscy wiedzą, że za dawnych czasów, gdy tradycja odwiedzania grobów zmarłych dopiero rodziła się, nikt nie musiał zanadto martwić się, czy pogoda dopisze. Było tak ponieważ Wszystkich Świętych obchodzono w... maju. Dopiero w ósmym wieku, papież Grzegorz III przeniósł obchody na początek listopada.
My dzisiaj zapraszamy do galerii na krótką fotorelację z poniedziałkowej wyprawy na grybowski cmentarz.

Foto: Barbara Żwirecka - Krok
Tekst: Michał Moskalewicz

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "BARWY JESIENI"

Niespełna miesiąc temu, na naszym blogu informowaliśmy Was Drodzy Czytelnicy, o konkursie plastycznym "Barwy Jesieni", organizowanym dla naszych zerówkowiczów.
Po czterech tygodniach przyszedł  w końcu czas na rozstrzygnięcie i wyłonienie zwycięzców. Konkurs wzbudził niemałe zainteresowanie. Swoją wizję jesiennej aury zaprezentowało pięćdziesięciu jeden uczniów, co sprawiło, że szkolna wystawa poświęcona konkursowi rozbłysła całą gamą jesienny kolorów. Jury, w któym zasiadły: Pani Barbara Tarasek, Pani Małgorzata Kogout, Pani Anna Romanek oraz Pani Karina Budzyk, miało arcy trudne zadanie. Wszystkie kompozycje zaskakiwały pomysłowością i oryginalnością. Wyraźnie widoczny był w nich ogrom włożonej pracy.
Będąc pod sporym wrażeniem  dokonań uczestników i nie kryjąc zaskoczenia, te oto słowa przekazała na zakończeniu konkursu organizator, Pani Barbara Żwirecka - Krok:

"Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.  Każdemu z osobna gratuluję i trzymam kciuki za dalsze sukcesy artystyczne. Pragnę podziękować również Rodzicom oraz pozostałym krewnym za poświęcony czas w przygotowanie prac i za wsparcie małych Wielkich Artystów ...

Na zakończenie jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do galerii, w której prezentujemy wystawę prac konkursowych...

Ostateczne wyniki przedstawiamy poniżej...
Wyróżnienia:
Nicola Martuszewska kl 0d
Jakub Mordarski kl 0c
Michał Badowski 0a
Kacper Klimek 0b

Prace płaskie:
1 miejsce Arkadiusz Lichoń 0d
2 miejsce Amelia Piechowska 0c
3 miejsce Maciej Machaczyk 0c

Prace przestrzenne:
1 miejsce Hubert Pancerz 0a
2 miejsce Fabian Michalik 0d
3 miejsce Zuzanna Koszyk 0c

Foto: Barbara Żwirecka - Krok
Tekst: Michał Moskalewicz 

Z serii: Zaginione w akcji

Dzisiaj prezentujemy kilka zdjęć z wizyty jaką w zeszłym tygodniu złożyła w Jedynce grupa muzyczna Wirtuoz. Fotografie pojawiają się w cyklu "Zaginione...", ponieważ niemal przeoczyliśmy to na naszym blogu, za co gorąco przepraszamy...
Odwiedziny wspomnianego bandu, przy ulicy Szkolnej 1 są już tradycją od paru ładnych lat. W poprzednim roku muzycy rozgrzewali naszych uczniów gorącymi, latynoskimi rytmami. Tym razem przyszła pora na przybliżenie nam... naszej rodzimej kultury. Za sprawą dźwięku skrzypiec i okazałego kontrabasu nasi słuchacze mieli okazje wsłuchać się w rytmy góralskie. Ciekawe aranżacje szybko przemówiły do uczniów i porwały ich  do świetnej zabawy. Zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie kilka fotografii z koncertu muzycznego trio...
Foto: Barbara Żwirecka - Krok
Tekst: Michał Moskalewicz