23 kwi 2016

IV GMINNY KONKURS PRZYRODNICZYWędrówki górskimi bezdrożami, wypoczynek na nadmorskich plażach skąpanych w gorącym słońcu oraz podróże – te bliższe i te dalsze. To wszystko zazwyczaj rezerwujemy na czas wakacyjnego odpoczynku. Do upragnionego ostatniego dzwonka wciąż jednak pozostają dwa, długie miesiące wytężonej pracy.
Jak zatem w nawale szkolnych kartkówek, sprawdzianów i niezliczonych prac domowych dotrwać do wyczekiwanego zakończenia roku?
Grybowska Jedynka ma na to receptę.
Jeżeli już dziś nie możesz doczekać się letnich wojaży i niezapomnianych przygód, przyjdź na ulicę Szkolną 1. U nas od niemal miesiąca odbywają się fantastyczne i nietuzinkowe wędrówki. Nie zwracając uwagi na wciąż kapryśną, wczesnowiosenną pogodę wyruszyliśmy  już ósmego kwietnia. A dokładnie rzecz ujmując wypłynęliśmy w rejs żółtą łodzią podwodną. Pokonując niezliczone oceaniczne głębiny, niesieni rytmami angielskich przebojów dotarliśmy aż do dalekiego Liverpoolu. Emocji, jakie podczas tamtejszej wyprawy zafundowali nam organizatorzy nie powstydziłby się sam Juliusz Verne w swoich „Dwudziestu tysiącach mil podmorskiej żeglugi”.
Dokładnie dwa tygodnie później, gdy nie wszyscy jeszcze ochłonęli i zregenerowali siły po morskich wyprawach, Jedynka przygotowała kolejną, niemniej ekscytującą wycieczkę.
Tym razem były to wędrówki po  naszych rodzimych i jakże urokliwych górskich szlakach. Wszystko odbyło się za sprawą Czwartego Gminnego Konkursu Przyrodniczego, który w tym roku organizatorzy – Pani Anna Romanek i Pani Alina Polańska zatytułowały „Wędrówki po polskich górach”.
Inicjatorzy wydarzenia przeprowadzili je 22 kwietnia nieprzypadkowo. Tego dnia bowiem, kartka z kalendarza wskazuje na  obchody Światowego Dnia Ziemi. Ta zbieżność dat idealnie oddaje cel jaki przyświecał organizatorom, którym było zwrócenie naszej uwagi na otaczającą nas przyrodę.
W szranki stanęły trzyosobowe zespoły z ośmiu gminnych podstawówek. Zmagania podzielone na pięć rund, w których uczestnicy musieli wykazać się obszerną wiedzą, trwały ponad dziewięćdziesiąt minut. Nerwowe wyczekiwanie na ogłoszenie ostatecznych wyników umilił wszystkim gość specjalny – przewodnik górski, Pan Karol Krokowski.
Gdy wreszcie po miłym akcencie z udziałem Pana Karola przyszedł czas na ogłoszenie wyników, najlepszym zespołem, któremu w tym roku przypadły zwycięskie laury okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Florynce. Wyprzedzili oni drużynę reprezentującą Szkołę Podstawową w Wyskitnej oraz plasujących się na trzeciej pozycji uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białej Niżnej.
Organizatorzy konkursu, tradycyjnie już, nie zapomnieli o miłośnikach przyrody na co dzień zasiadających w ławach grybowskiej Jedynki. Ze względów regulaminowych, nie mogli oni uczestniczyć w zmaganiach gminnych i dlatego, specjalnie dla nich, został przygotowany konkurs plastyczny. Również dotyczący polskich gór. Swoje prace – w dwóch kategoriach – zgłosiło w sumie 66 uczniów.
Ciekawe i zaskakujące pomysły oraz jeszcze lepsze wykonanie! To wszystko spowodowało, iż jury miało bardzo twardy orzech do zgryzienia. A jak bardzo, możecie przekonać się sami, zaglądając do galerii, w której już przedstawiliśmy prace zgłoszone do konkursu.
Nagrody dla wszystkich uczestników zmagań, zarówno tych pisemnych jak i plastycznych ufundowali Burmistrz Grybowa, Pan Paweł Fyda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grybowie, Pani Barbara Tarasek.
Na zakończenie serdecznie gratulujemy tryumfatorom oraz dziękujemy wszystkim uczestniczącym zespołom. Podziękowania składamy także na ręce sponsorów, organizatorów i wszystkich tych którzy swoją ciężka pracą przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!

Tekst: Michał Moskalewicz

Na koniec oczywiście publikujemy pełną listę zwycięzców.

Nagrodzone szkoły:
I miejsce - Szkoła Podstawowa we Florynce
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Wyskitnej
III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Niżnej
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Jan Kaniuk - Szkoła Podstawowa we Florynce
II miejsce – Gryboś Laura - Szkoła Podstawowa w Wyskitnej
III miejsce – Mularska Katarzyna - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Niżnej.

ZWYCIĘZCY
IV SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „WĘDRÓWKI PO POLSKICH GÓRACH”.

KLASY 0-3
KATEGORIA: PLAKAT
MIEJSCE I: ŚWIĘS NINA 1C
MIEJSCE II: GÓRKA OLIWIA 2D
MIEJSCE III: PĘKALA JUDYTA 1A

WYRÓŻNIENIA:
MOROŃ OSCAR 1A
GLIŃSKI MICHAŁ 1B
MATUSIK MAGDALENA 2D
GUCWA KAROLINA 2D

KLASY 0-3
KATEGORIA: FORMY PRZESTRZENNE
MIEJSCE I: MORDARSKI JAKUB 0C
MIEJSCE II: MOTYKA MIŁOSZ 2B
MIEJSCE III: ANTOLAK SANDRA1D

WYRÓŻNIENIA:
BORUCH OLIWIA 1D
PODWIKA GABRIELA 1D
SOŁTYS MONIKA 2D

KLASY 4-6
KATEGORIA: PLAKAT
MIEJSCE I: GRUCA DARIA 6B
MIEJSCE II: GŁÓWCZYK GABRIELA 6C
MIEJSCE III: CHRONOWSKI MACIEJ 4A

WYRÓŻNIENIA:
KROK AGNIESZKA 4A
NALEPA MACIEJ 5A
GUCWA DOMINIK 5B
SAPALSKI BARTŁOMIEJ 6A

KLASY 4-6
KATEGORIA: FORMY PRZESTRZENNE
MIEJSCE I: PANCERZ PATRYK 5C
MIEJSCE II: LICHOŃ DAWID 4B
MIEJSCE III: SUŁKOWSKA MAGDALENA 6B

WYRÓŻNIENIA:
GÓRKA IZABELA I OLEKSY ZUZANNA 4B
LICHOŃ MONIKA 4B
WILCZKIEWICZ ANNA 4C

MACHACZYK WIKTORIA 6B