13 lis 2018

Powstań Polsko - skrusz kajdany... czyli 123 lata historii w 45 minut...W miniony piątek, tj 9 listopada, Jedynka rozpoczęła uroczyste świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przygotowania do tego dnia można było zauważyć na szkolnej scenie już kilka dni wcześniej….

Pieczołowicie przygotowywana scenografia w kolorach bieli i czerwieni oraz niestrudzenie powtarzane kolejne wersy Roty, Warszawianki, Szarej Piechoty i innych patriotycznych nut.

Finałem ciężkich przygotowań była fantastyczna lekcja historii… Lekcja opowiadająca o 123 lat polskiej tęsknoty za wolnością, za prawem do orła w koronie i polskiego języka w każdym domu, szkole, na ulicy…

Bardzo dziękujemy za realizację tej „niecodziennej lekcji”. Podziękowania kierujemy do uczniów, którzy na scenie pokonywali tremę oraz do realizatorów akademii: Pani Albiny Gambal, Pana Tomasza Mitoraja oraz Pana Marcelego Stanisza. Za scenografię dziękujemy Pani Grażynie Blicharz.

Tego samego dnia, oprócz akademii, w Jedynce oczywiście nie mogło zabraknąć Mazurka Dąbrowskiego. Podobnie jak wszyscy uczniowie w całym kraju, tak i my włączyliśmy się w ogólnopolską akcję śpiewania Hymnu Narodowego.

Punktualnie o godzinie 11.11 w szkolnych murach zarówno przy  ulicy Szkolnej 1, jak i przy Węgierskiej 6 rozbrzmiały kolejne zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.


Tutaj przedstawiamy galerię z akademii.


Foto: Anna Romanek, Tomasz Mitoraj