23 gru 2016

JASEŁKA W JEDYNCE

Ci, którzy uważnie śledzą naszego bloga, zapewne zauważyli, że do tej pory nie pisaliśmy jeszcze o tym, co już od kilku lat przykuwa największą uwagę spośród wszystkich świątecznych wydarzeń w Jedynce... o przedstawieniu jasełkowym.
Wszystkich zniecierpliwionych z przyjemnością informujemy, że bożonarodzeniowe jasełka wcale nie znikły z planów bogatego życia przy Szkolnej 1.
Niestety czasem tak bywa, że plany planami, a... życie życiem. Tym razem swoje "trzy grosze" do scenariusza jasełek postanowiła dorzucić... grypa. Siostra Daniela, która jest głównym reżyserem tego ogromnego przedsięwzięcia, mimo szczerych chęci, była zmuszona zwolnić tempa na parę dni, by wyleczyć zimowe infekcje.
Na szczęście teraz, gdy czytacie ten tekst, po chorobie nie ma najmniejszego śladu, a siostra z jeszcze większym zapałem ruszyła z przygotowaniami... Efekty będziemy mogli wszyscy podziwiać tuż po Nowym Roku... Czekamy z niecierpliwością.


Naszych czytelników prosimy o pozostanie z nami. Podczas rozpoczynającej się właśnie świątecznej przerwy, przedstawimy Wam jeszcze galerię m.in. z rozstrzygnięcia konkursu na bożonarodzeniowe ozdoby oraz z pożegnania sekretarza szkoły, Pani Barbary Pękali...
Foto i tekst: Michał Moskalewicz

Z "MAŁEJ SCENY" W NOWY ROK

"Staropolskim obyczajem,
gdy w Wigilię gwiazdka wstaje
Nowy Rok zaś cyfrę zmienia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Przy tej pięknej sposobności
życzymy  radości,
aby wszystko się zdarzyło
z roku na rok lepiej było."
 
W SP nr 1 w Grybowie od 30 lat działa MAŁA SCENA, która w tym roku wystawiła przedstawienie pt. „Z Nowym Rokiem skocznym krokiem”.
W ramach „Noworocznych spotkań z tradycją” uczniowie klasy 2a wystąpili przed Rodzicami, Dziadkami i Rodzeństwem. Przybyłych goście przywitali uczniowie z 5a.
Tego typu spotkania mają na celu podtrzymanie tradycji związanych z polskimi świętami zgodnie z polskim kalendarzem obrzędowym. Tematyka bożonarodzeniowa to bardzo wdzięczny temat. Dzieci w grudniu wykonują ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, szopki, poznają elementy związane z grupami kolędniczymi (śmierć, turoń, gwiazda itp.), samodzielnie ubierają choinkę i układają życzenia.
Uczniowie z klasy 2 wcielili się w bałwanki, mróz, wronę, wróbelki, śnieżynki, płatek śniegu, w księżyc, stracha na wróble i choinkę oraz dzieci w strojach ludowych. Pięknie odtwarzali swoje kwestie, śpiewali i tańczyli życząc zebranym wszystkiego najlepszego. Ponieważ istotą kolędowania jest obrzędowa wymiana darów dlatego też w zamian za kolorowy występ i życzenia przyjęte jako pomyślna wróżba występujący obdarowani zostali przez Pana Burmistrza Pawła Fydę i Rodziców smakołykami.
W realizację przedstawienia włączyli się: Anna Romanek i Mateusz Gołyźniak.
Przedstawienie, dekoracje i stroje przygotowała Anna Maślak.
 
 
Foto: Barbara Rysiewicz, Anna Maślak
Tekst: Anna Maślak


OBSADA

KRAKOWIANKA
Asia Mucha
  
KRAKOWIAK
Maciej Świgut  

KRAKOWIAK
Mateusz Bacia

BAŁWANEK I
Adam Fyda
  
BAŁWANEK II
Jakub Gołyźniak
  
BAŁWANEK III
Oskar Moroń

BAŁWANEK IV
Mateusz Maciaszek
  
STRACH
Krystian Podwika  

WRONA
Judyta Pękala

ZAJĄC
Kamil Koszyk
  
MRÓZ
Emilka Gruca
  
KSIĘŻYC
Szymon Filipowicz

ŚNIEŻYNKA I
Weronika Rzemińska
  
ŚNIEŻYNKA II
Martyna Obrzut
  
ŚNIEŻYNKA III
Oliwia Rola

PŁATEK ŚNIEŻNY
Łukasz Rysiewicz  

ŚWIERCZEK
Seweryn Główczyk
  
WRÓBELEK I
Wiktoria Filipowicz

WRÓBELEK II
Weronika Wróbel  

WRÓBELEK III
Marek Gruca
  
WRÓBELEK IV
Krzysiu Rzemiński

oraz
uczniowie z klasy 5a jako KOLĘDNICY : Julka Mucha i Jakub Pękala