7 gru 2016

''ZIMOWY DZIEŃ DZIECKA W JEDYNCE" CZYLI WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Urodził się w trzecim wieku, na terenie obecnej Turcji. W Chinach nazywają Go Shengdan Laoren, w egzotycznych hawajskich tropikach - Kanakaloka, zaś japońskie dzieci wołają na niego Santa Kuroshu.
W tym roku mija 212 lat od czasu, gdy po raz pierwszy, oficjalnie obchodzono Jego święto połączone z wzajemnym obdarowywaniem się prezentami. Dziś mało kto pamięta, co znajdowało się w pierwszych paczkach, jakie sympatyczny Święty potajemnie zostawiał dzieciom w polskich domach ponad dwieście lat temu. A najczęściej były to złocone orzechy, jabłka, pierniki i drewniane krzyżyki. Obecnie paczki naszych milusińskich "nieco" różnią się od tych sprzed wieków, ale jedno pozostaje niezmienne... uśmiech radości na dziecięcych twarzach... i nie tylko dziecięcych :-)

Wszystkich chętnych zapraszamy do "spaceru" z Mikołajem po szkole, w naszej obszernej galerii.

Foto: Tomasz Mitoraj
Tekst: Michał Moskalewicz

NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY ŚWIĄTECZNE

W listopadzie, gdy za oknami nie było jeszcze śniegu, a większość z nas żyła zbliżającą się zabawą andrzejkową, na naszym blogu zamieściliśmy post, który możemy śmiało powiedzieć rozpoczął w Jedynce świąteczny sezon... Oczywiście mamy na myśli informacje o organizowanym konkursie na "Najładniejszą ozdobę świąteczną". Pierwszy wpis na ten temat pojawił się 21 listopada. Dziś, tj. szesnaście dni później przedstawiamy Wam  efekty - bądź, co bądź - Waszej pracy. Rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Różnorodność pomysłów, nietuzinkowe wykonanie i widoczny w każdym calu ogrom włożonej wysiłku. Dzięki zaangażowaniu uczestników konkursu, w szkole już od samego wejścia wyczuwalny jest duch nadchodzącego Bożego Narodzenia. Gorąco zachęcamy do oglądania wystawy, która pokazuje, że niekoniecznie potrzebne są nam czerwone ciężarówki Coca-Coli, aby poczuć magię Świąt ;-)...
Foto: Anna Maślak
Tekst: Michał Moskalewicz